Her finner du nyheter om Huntington sykdom. Om du finner saker vi bør publisere her, så send oss gjerne et tips.
22.–24. oktober 2026 ved ICE Krakow Congress Centre pågår den internasjonale forskningskongressen European Huntington's Disease Network (EHDN) Clinical Research Congress 2026 i Kraków, Polen.
Dette er et av de viktigste globale møtepunktene for klinikere, forskere, pasientorganisasjoner og familier berørt av Huntingtons sykdom.
Mats og Livar deltar fra Landsforeningen for Huntingtons sykdom, sammen med representanter fra Fagnettverket og flere fra Oslo Universitetssykehus.
Vi gleder oss til å høre nytt fra forskningsfronten på LHS sitt seminar i Bergen den 21. november-26. Der skal bl.a. Astrid Arnesen og Lasse Pihlstrøm fortelle siste nytt.
Det er nå avklart at Skogli Helse- og rehabiliteringssenter på Lillehammer overtar det spesialiserte rehabiliteringstilbudet for Huntington i Helse Sør-Øst fra 1. november 2026.
Onsdag 12. august, Kl. 12:15 – 13:00 i Hjerneteltet Rådhusgaten 1 Tema: Sjeldne diagnoser og behovet for spesialisert rehabilitering
og Kl. 16:45 – 18:30 i Lille-hjerneteltet samme sted kan du møte Landsforeningen for Huntingtons sykdom, ved Elisabeth Tufte og Livar Hølland.
Basert på en undersøkelse i regi av "Moving Forward", høsten 2023 i Norge, ble det nylig arrangert et nettmøte hvor dette temaet ble snakket om. (Gentesting for HS: Det finnes ikke noe riktig eller galt valg.)
LHS har ansatt Julie Skarberg i Moving Forward, bl.a. med den hensikt å nå unge mennesker i HS familier.
Vårt mål og håp er å bidra til forskning som kan føre til en behandling som virker og kan helbrede Huntingtons sykdom.
LES MER HER:
På dag 2 fikk vi høre gode foredrag av bla.a. Håvard Ravn Ottesen. Sosiolog. Avdelingsleder ved Ecura BPA. Tema: Brukerstyrt Personlig Assistanse (BPA) og om pårørendes rettigheter, og Vibeke Therese Mostad avdelingsleder ved Ranheim helse- og velferdssenter. samt Inga Bjørnevoll (genetisk veileder fra St.Olavs. Tema: Hvor kan en familie med HS få hjelp i Helse- Midt regionen
I disse dager er det mye fokus på Karpe, tidligere Karpe Diem som har utgitt ny "plate". Vi i foreningen vil rette fokuset mot en låt fra tidligere år, dvs ca 2013. PORSELEN
Vi i LHS vil gjerne takke for teksten og et åpent intervju vi fant på nettet om hvordan denne teksten ble til.
Beate Almli Hagland, regionleder i Vest og leder for ungdomssamlingene snakket om «Å leve gode liv med vissheten og uvissheten». For å kunne gjøre det satte hun temaet i et huntington perspektiv, og valgte å dele sin svært private historie (ikke gjengitt her).
Utdrag fra et innlegg på det nasjonale HS seminaret den 29.okt. 2022. Hør også intervju med Beate i podkasten Sjeldenpodden
Norges første strategi for sjeldne diagnoser beskriver målrettet og konkret arbeidet videre for å sikre tidlig diagnostisering, behandling og oppfølging av pasienter og brukere.
Les hele dokumentet her:
Les også i Dagens medisin Kronikk: Stein Are Aksnes, leder av Nasjonal kompetansetjeneste for sjeldne diagnoser